Европейската комисия представя нова стратегия, за да стане най-голямата зона за свободно пътуване в света – Шенгенското пространство – по-силна и по-устойчива.
Шенгенското пространство обхваща 26 държави, в които живеят над 420 милиона души. Премахването на контрола по вътрешните граници между шенгенските държави е неразделна част от европейския начин на живот: почти 1,7 милиона души живеят в една държава от Шенгенското пространство и работят в друга. Хората са изградили живота си около свободите, предлагани от Шенгенското пространство, като всеки ден 3,5 милиона души пресичат границите между шенгенските държави.
Свободното движение на хора, стоки и услуги е в основата на Европейския съюз и е от ключово значение за възстановяването на Европа след кризата с коронавируса. С днешната стратегия Комисията прави оценка на предизвикателствата, пред които е изправено Шенгенското пространство през последните години, и очертава път напред, който запазва ползите от Шенген. Необходими са общи действия на равнището на Съюза, за да могат държавите членки да се справят с днешните предизвикателства.
Доброто функциониране на Шенгенското пространство се основава на три стълба: ефективно управление на външните граници на ЕС, укрепване на вътрешните мерки за компенсиране на липсата на контрол по вътрешните граници, по-специално по отношение на полицейското сътрудничество, сигурността и управлението на миграцията, и осигуряване на солидна подготовка и управление, включително завършването на процеса на интегриране в Шенгенското пространство. С цел да се насърчи взаимното доверие в прилагането на шенгенските правила, днес Комисията представя и предложение за преразглеждане на механизма за оценка и наблюдение по Шенген.
Стратегията се стреми към:
- Гарантиране на ефективно управление на външните граници на ЕС
- Укрепване на Шенгенското пространство във вътрешен план
- Повишаване на подготовката и подобряване на управлението
- Разширяване на Шенгенското пространство
Повече информация ще намерите в съобщенеито за медиите тук.