Една година след приемането на предложението за нов пакт за миграцията и убежището Комисията представя днес доклад относно миграцията и убежището.
Комисията също така приема обновен план за действие на ЕС за борба с контрабандата на мигранти и съобщение относно прилагането на Директивата за санкции срещу работодателите. Инициативите, които са част от всеобхватния подход към миграцията в рамките на новия пакт за миграцията и убежището, имат за цел да се предотврати организираната експлоатация на мигранти и да се намали незаконната миграция в съответствие с целта на новия пакт за насърчаване на устойчивото и организираното управление на миграцията. С инициативите ще се реагира както на постоянните предизвикателства при разбиването на организирани престъпни групи, така и на необходимостта от адаптиране към нови предизвикателства, включително финансирана от държави контрабанда на мигранти, в отговор на ситуацията по външните граници на ЕС с Беларус.
Заместник-председателят Маргаритис Схинас, който отговаря за утвърждаването на европейския ни начин на живот, заяви: Миналата седмица отбелязахме една година, откакто представихме предложенията си за нов пакт за миграцията и убежището. Напредъкът по приемането им беше болезнено бавен, докато същевременно продължаваха да се появяват трудности, свързани с миграцията, в нови и стари форми. Като се започне от непрестанния натиск в Централното Средиземноморие до влошаващото се положение в Афганистан и новия натиск върху източните ни граници, всички тези събития показват наложителната необходимост от устойчива европейска рамка в областта на убежището и миграцията. Ако бъдат приети предложенията за пакта, те биха могли значително да подобрят способността на държавите членки да се справят с цял набор от проблеми, пред които са изправени в момента. Ако научихме нещо през последните години, то е, че опитите за самостоятелно справяне с тези проблеми не са вариант. Време е да се обединим около общи решения.
Комисарят по въпросите на вътрешните работи Илва Йохансон заяви: Постигнахме значителен напредък по новия пакт за миграцията и убежището, а неотдавнашните събития подчертават колко е неотложно да се отбележи напредък по нашите добре балансирани предложения: предложенията за скрийнинга и Евродак ще позволят правилни проверки на всички, които пристигат в ЕС, като същевременно това ще бъде допълнено с предложенията ни относно солидарността. Постигането на съгласие по регламент относно рамка за презаселването ще помогне на Европа да има силна позиция на световната сцена, като покаже как ние и държавите членки предлагаме на практика закрила на нуждаещите се. Постигнахме баланс, сега се нуждаем от резултати.
Доклад относно миграцията и убежището: новият пакт — една година по-късно
В днешния доклад се прави преглед на постигнатия напредък и на основните промени в политиката в областта на миграцията и убежището през изминалата година и половина, набелязват се основните предизвикателства и се обръща внимание на перспективите за напредък, като се посочват етапите за постигането на стабилна, жизненоспособна и справедлива политика в областта на миграцията.
Той обхваща всички аспекти на управлението на миграцията. Докладът съдържа преглед на актуалното състояние на миграционните движения и на въздействието на пандемията и представя действията на агенциите на ЕС в областта на управлението на границите и убежището, непрекъснатата подкрепа, предоставяна от Комисията на подложените на натиск държави членки, финансирането, както и въпроса за неразрешените движения в рамките на ЕС. В него се изтъкват непосредственият отговор на ЕС на положението в Афганистан, подкрепата на ЕС за Гърция и реакцията, свързана с лицата, пристигащи от Беларус. Докладът съдържа подробна информация за напредъка в укрепването на законодателната рамка и пълен преглед на сътрудничеството с държавите партньори въз основа на новия подход, посочен в пакта. В него се разглежда и напредъкът по отношение на интеграцията и приобщаването.
ЕС предприе много действия за подобряване на способността си да се справя с променящите се предизвикателства, свързани с управлението на миграцията. Понастоящем бързият и конструктивен напредък по законодателните досиета в рамките на новия пакт е от първостепенно значение и ще послужи за по-нататъшното укрепване на способността на Европа да защитава своите граници, да приема тези, които имат право да идват, при хуманни условия, както и да се отнася с достойнство към лицата, които нямат това право, в съответствие с ценностите и принципите на ЕС.
Обновен план за действие на ЕС за борба с контрабандата на мигранти (2021—2025 г.)
Предотвратяването на контрабандата на мигранти и борбата с нея са стратегически цели на новия пакт за миграцията и убежището и на Стратегията на ЕС за Съюза на сигурност, които изискват постоянно международно сътрудничество и координация. Въз основа на напредъка, постигнат в рамките на първия План за действие на ЕС за борба с контрабандата на мигранти (2015—2020 г.), Комисията, като работи заедно с върховния представител:
- ще установи оперативни партньорства за борба с контрабандата с конкретни инструменти като част от всеобхватни, балансирани, съобразени с нуждите и взаимноизгодни партньорства в областта на миграцията, като продължи да разчита на доверието и взаимното сътрудничество;
- ще доразвие всички оперативни, правни, дипломатически и финансови инструменти, с които ЕС разполага, за да отговори на инструментализирането на незаконната миграция от страна на държавни участници, включително като вземе последващи мерки в редица области на политиката, например визите, търговията, развитието, финансовата помощ и други. Частичното спиране на прилагането на Споразумението за облекчаване на визовия режим с Беларус, което Комисията предлага днес, е конкретен пример за такива мерки;
- ще подобри на прилагането на правните рамки за санкциониране на контрабандистите, включително чрез Протокола на ООН относно контрабандата на мигранти по суша, вода и въздух, допълващ Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност, а в рамките на ЕС —Пакета относно лицата, подпомагащи контрабандата;
- ще подобри прилагането на правната рамка за защитата от експлоатация, включително Директивата за борба с трафика на хора, Директивата за правата на жертвите, Директивата относно разрешенията за пребиваване и Директивата за санкции срещу работодателите ;
- ще вземе мерки във връзка с променящите се онлайн практики и инструменти, които улесняват контрабандата, чрез засилено оперативно сътрудничество и обмен на информация между националните органи и агенциите на ЕС;
- ще засили изследванията и събирането на данни с цел по-добро разбиране на миграционните тенденции, естеството и обхвата на престъпните мрежи, въздействието на политиките за борба с контрабандата и начина на функциониране на престъпните мрежи.
Съобщение относно прилагането на Директивата за санкции срещу работодателите
Незаконната заетост е основен фактор за незаконната миграция. Тя е вредна както от човешка, така и от икономическа гледна точка, тъй като излага хората на риск от експлоатация и води до загуби за публичните финанси и накърняване на личностни и социални права.
Директивата за санкции срещу работодателите предоставя европейска правна рамка за предотвратяване и вземане на мерки срещу незаконната заетост на незаконни имигранти. В днешния доклад се набелязват действия за подобряване на начина, по който Директивата се прилага на практика, за предприемане на мерки от страна на държавите членки във връзка с неефективното използване на правилата относно санкциите, защитните мерки и проверките за откриване на злоупотребяващи работодатели и за защита на мигрантите от експлоатация. За да помогне на държавите членки да подобрят прилагането на съвместно приетите правила на ЕС, Комисията:
- ще насърчава диалога с органите и различните заинтересовани лица в държавите от ЕС, включително чрез възобновяване през 2021 г. на дейността на своята специална експертна група за незаконната миграция във връзка с Директивата за санкции срещу работодателите;
- ще подкрепя обмена на добри практики, като работи със заинтересовани лица, например национални трудови и имиграционни органи, профсъюзи, организации на гражданското общество, социални партньори, международни организации и европейската платформа за противодействие на недекларирания труд;
- ще следи постоянно изпълнението на Директивата и ще насочи вниманието си към нейното ефективно прилагане, като ще започне производства за установяване на нарушение, ако е целесъобразно.
До края на 2022 г. Комисията ще изпълни мерките, посочени в съобщението, и ще докладва за постигнатите резултати в следващия доклад за изпълнението, който трябва да бъде представен най-късно през 2024 г. В контекста на постигнатия напредък Комисията ще прецени дали са необходими изменения на съществуващата правна рамка.
Контекст
Днешният набор от предложения е едно от последващите пакта действия, както бе обявено миналия септември.
В допълнение към данните, предоставени в доклада относно миграцията и убежището, налице е също нова статистическа информация на специална уеб страница със статистически данни, която е актуализирана днес. Неотдавнашните цифри потвърждават, че пандемията от COVID-19 е оказала значително въздействие върху миграцията през 2020 г., като броят на законно и на незаконно пристигащите е намалял в сравнение с 2019 г. Предварителните данни показват, че населението на ЕС е намаляло с около 300 000 души през 2020 г., което се дължи отчасти на по-малка нетна миграция, но също и на по-големия брой смъртни случаи вследствие на пандемията. Спадът в броя на пристигащите през 2020 г. бе временен, тъй като наличните данни за 2021 г. сочат увеличение на годишна база. По-конкретно такъв е случаят с незаконно пристигналите по маршрутите на Централното Средиземноморие, Западното Средиземноморие и източната граница (от Беларус). Държавите членки продължиха да работят за намаляване на броя на натрупаните заявления за предоставяне на убежище: в края на юни в ЕС имаше около 700 000 висящи заявления, което е най-ниското равнище от средата на 2015 г. насам.
За повече информация
- Доклад относно политиката в областта на миграцията и убежището
- Обновен план за действие на ЕС за борба с контрабандата на мигранти (2021—2025 г.)
- Съобщение относно прилагането на Директивата за санкции срещу работодателите
- Предложение за частично спиране на прилагането на Споразумението за облекчаване на визовия режим с Беларус
- Информационна бележка — документ с въпроси и отговори
- Информационен документ относно контрабандата на мигранти и Директивата за санкции срещу работодателите