Забелязали ли сте нещо различно напоследък при капачките на пластмасовите бутилки? Това е само една от мерките за справяне със замърсяването с пластмаси. Пластмасите са важен материал за нашата икономика, който се среща навсякъде в ежедневието ни, но неправилното им използване може да окаже отрицателно въздействие върху околната среда и здравето.
От 3 юли пластмасовите бутилки за еднократна употреба, продавани в ЕС, трябва да бъдат с прикрепени към тях капачки или капачета. Това може и да изглежда като малка промяна, но въздействието ѝ би могло да бъде огромно. Пластмасовите капачки или капачета са част от почти 26 милиона тона пластмасови отпадъци, изхвърляни всяка година в Европа, голяма част от които попадат на плажовете по цял свят. Около 80 % от морските отпадъци са от пластмаса. Защо беше въведена промяна при капачките? Това е само един от резултатите от законодателството на ЕС относно пластмасовите продукти за еднократна употреба.
Законът е част от по-всеобхватна стратегия на ЕС за пластмасите, която цели опазването на околната среда и на човешкото здраве чрез намаляване на замърсяването с пластмаси и на морските отпадъци и чрез ускоряване на прехода ни към кръгова икономика с ефективно използване на ресурсите по отношение на пластмасите. В стратегията се посочва как ЕС планира да намали пластмасовите отпадъци в рамките на целия цикъл на производството им. Директивата относно пластмасите за еднократна употреба не е инициатива „против пластмасите“. Нейната цел е да се предотврати неустойчивото им използване и изхвърляне. Ето някои от областите, в които ЕС работи за намаляване на замърсяването с пластмаси.
Пластмасови продукти за еднократна употреба
Пластмасовите продукти за еднократна употреба се използват само веднъж или за кратко, преди да бъдат изхвърлени. Съгласно правилата на ЕС относно пластмасовите продукти за еднократна употреба ЕС се стреми да предотврати използването на 10-те пластмасови изделия за еднократна употреба, които се срещат най-често по плажовете на Европа, и насърчава устойчивите им алтернативи.
10-те изделия са:
- Клечки за уши
- Прибори за хранене, чинии, сламки и бъркалки
- Балони и пръчки за балони
- Съдове за хранителни продукти
- Чаши за напитки
- Съдове за напитки
- Цигарени угарки
- Пластмасови торбички
- Пликове и опаковки
- Мокри кърпички и санитарни изделия
Там, където устойчивите алтернативи са леснодостъпни и на приемливи цени, пластмасовите продукти за еднократна употреба са забранени на пазара на ЕС. Това важи за клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки и пръчки за балони, чаши, съдове за храни и напитки, изработени от експандиран полистирен, както и за всички изделия от разградими при окисляване пластмаси. По отношение на други пластмасови продукти за еднократна употреба ЕС се стреми да ограничи тяхната употреба, например чрез въвеждане на изисквания за дизайна им — като прикрепването на капачките към бутилките.
Пластмасови торбички
Тънките пластмасови торбички за пазаруване често се използват само веднъж, но пълното им разграждане в природата продължава векове. Те са едно от десетте най-често изхвърлени изделия в Европа. Съгласно Директивата за пластмасовите торбички ЕС изисква от държавите членки да предприемат мерки, за да гарантират ограничаване на потреблението на тънки пластмасови торбички за пазаруване и за постигане на годишните цели за потребление. В директивата се посочва също така че държавите членки могат да не разрешават безплатното предоставяне на такива пластмасови торбички на мястото на продажба на стоки или продукти, освен ако не съществува също толкова ефективна алтернатива.
Пластмасови опаковки
С правилата на ЕС за опаковките се уеднаквяват националните мерки относно дизайна на опаковките и управлението на отпадъците от опаковки и се осигурява високо равнище на опазване на околната среда. С последното изменение на тези правила се актуализират мерките за предотвратяване на образуването на отпадъци от опаковки и за насърчаване на повторната употреба, рециклирането и други форми на оползотворяване на отпадъците от опаковки вместо окончателното им изхвърляне. С правилата се въвежда цел за рециклиране на 50 % от пластмасовите опаковки до 2025 г. и 55 % до 2030 г.
Пластмасови микрочастици
Пластмасовите микрочастици са малки частици пластмаса, обикновено под 5 mm. Те са устойчиви, много подвижни и трудни за премахване от природата. Все по-голям обем пластмасови микрочастици се срещат в околната среда, включително в моретата и почвата, в храната и питейната вода. Изчислено е, че ежегодното количество на непреднамерено попаднали пластмасови микрочастици в околната среда се равнява на между 200 и 600 плувни басейна с олимпийски размери.
През 2023 г. Европейската комисия прие ограничение по REACH относно умишлено добавените пластмасови микрочастици към продуктите и законодателно предложение за предотвратяване на изпускането на пластмасови гранули в околната среда. ЕС има за цел да намали изпускането на пластмасови микрочастици с 30 % до 2030 г.
Искате да помогнете близо до вас?
Всяка година Европейският съюз, в партньорство с Организацията на обединените нации и Smurfs, организира осведомителна кампания — #EUBeachCleanup, за почистване на плажове и речни брегове, както и за различни други събития за почистване по цял свят. Присъединете се към събитие близо до вас или създайте свое собствено събитие!
За повече информация
Политика на ЕС в областта на пластмасите