19 август е Международният ден на хуманитарните дейности — възможност да отбележим незаменимите и неуморни усилия на хуманитарните работници по света, които спасяват животи. Когато възникват кризи или избухват конфликти, хуманитарните работници са сред първите, които предоставят спешна помощ на засегнатите. Неотдавнашни световни кризи като агресивната война на Русия в Украйна и конфликтът в Близкия изток за съжаление показаха, че твърде често хуманитарните работници плащат най-високата цена за своите усилия. Изминалата 2023 година беше най-смъртоносната година в историята за хуманитарните работници, а 2024 г. вероятно ще последва същата трагична тенденция.
Много хуманитарни работници работят по места в отговор на ангажимента на ЕС за предоставяне на хуманитарна помощ на засегнатите от природни и предизвикани от човека бедствия по света. ЕС изпълнява този ангажимента в продължение на повече от 30 години в над 110 държави, като всяка година помощта достига до милиони хора по целия свят. В действителност ЕС — в това число държавите членки и институциите на ЕС — е сред водещите донори на хуманитарна помощ в света с първоначален бюджет за хуманитарна помощ в размер на 1,8 милиарда евро за 2024 г.
Хуманитарната помощ на ЕС включва осигуряване на храни и изхранване, подслон, здравно обслужване, водоснабдяване и канализация и образование при извънредни ситуации. Помощта се насочва безпристрастно към засегнатото население, независимо от неговата раса, етническа група, религия, пол, възраст, националност или политическа принадлежност, като стремежът е да се достигне до най-уязвимите. Мрежа от хуманитарни експерти на ЕС в над 40 държави по света дава възможност за внимателно наблюдение на кризисни ситуации и операции за оказване на помощ.
Последните големи инициативи на ЕС за предоставяне на хуманитарна помощ включват:
- пускането на полетите в рамките на хуманитарния въздушен мост на ЕС с цел насочване на помощта към най-труднодостъпните райони. Полетите в рамките на въздушния мост се оказаха жизненоважни за насочването на помощ към Етиопия по време на кризата в Тиграй, към Демократична република Конго, както и за предоставянето в последно време на помощ на населението в Газа.
- създаването на световния резерв от помощи — Европейския капацитет за хуманитарен отговор, разположен в Латинска Америка, Близкия изток, Азия и Европа, чрез който помощта да се изпраща по-бързо до кризисни зони, като например до Турция и Сирия след земетресението през 2023 г.
Освен това чрез най-голямата досега операция в рамките на Механизма за гражданска защита ЕС предостави на Украйна 149 000 тона хуманитарна помощ и координира евакуацията на над 3500 украински пациенти до болници в цяла Европа.
За да спомогне за закрилата на хуманитарните работници по света, ЕС създаде инициативата Закрила на хуманитарните работници, която подпомага чрез правна помощ и бързи финансови безвъзмездни средства тези, които са станали жертва на нападения или други инциденти, свързани със сигурността, по време на служба. От февруари 2024 г. насам в рамките на този пръв по рода си механизъм бяха извършени 25 плащания на безвъзмездни средства на нуждаещи се от подкрепа хуманитарни работници на стойност над 240 000 евро. ЕС цели чрез инициативата да създаде защитна мрежа за хуманитарните работници по места, които често разполагат с ограничени ресурси и не могат да разчитат на защитата на големи международни организации.
За повече информация